Barvy roku 2016

Každým rokem některé společnosti vyhlašují barvy roku. Americká společnost Pantone Color Institute udává trendy ve světě barev již přes 50 let. Každý rok představuje barvu, která bude následující rok vládnout celému světu a všichni prodejci, módní návrháři, bytoví designéři, kadeřníci a další odborníci každý rok netrpělivě očekávají, jaká bude nová barva roku. Pantone Color Institute vytváří barevné předpovědi podle speciální metodologie studující jevy a nálady ve společnosti. Podle prognóz Pantone se pak obvykle řídí vývojová a návrhářská oddělení firem v módním, textilním a nábytkářském průmyslu. Barvy roku jsou následně vidět na předních výstavách a veletrzích po celém světě a postupně se dostávají i do showroomů.

Pantone Color Institute vyhlásil letos poprvé místo jedné barvy hned dvě barvy. Poprvé jde také o prolínání dvou odstínů. Barvami roku 2016 jsou pastelově pudrově růžová, která má název Rose Quartz a jemná nebesky modrá s názvem Serenity. Růžová vyjadřuje soucit, duševní klid a pocit vyrovnanosti. Modrá stav beztíže, vzduch, nekonečnost oblohy a pocity  relaxace. Barvy mají být protipólem k moderní době plné stresu a mají vnášet do dnešního uspěchaného světa více klidu a míru. Jejich síla je právě v jejich kombinaci a vzájemné uklidňující vyváženosti a harmonii. Pantone také uvádí, že výběr barev demonstruje prolínání ženského a mužského světa, ať už v módě či interiérovém designu.

Růžová a modrá spolu v interiéru krásně ladí. Je vhodné je doplnit neutrálními barvami jako je bílá, šedá nebo hnědá. Barvy roku umožňují kombinaci nejen navzájem, ale i s dalšími barvami. Pantone představilo hned osm vzorníků, které můžete využít při kombinování barev při zařizování interiéru. Chcete jít s dobou, ale máte již interiér zařízený? Zvolte barvy roku jako barvy doplňkové na dekorace a bytový textil. Nádherně si tak obzvláštníte a osvěžíte interiér.