Dřevěná, nebo čalouněná postel?

Mnozí z vás budou toho názoru, že je to otázkou stylu, designu, nebo pocitu u daného modelu postele. Dřevo vytváří pocit houževnatosti, stability, kvality a řemeslné práce. Naopak čalounění pocit klidu, ležérnosti, měkkosti a komfortu.

Z každého šprochu pravdy trochu.

Mimo tyto pocity je dobré podívat se i na praktickou stránku problematiky. Začněme u dřevěné konstrukce. Surové dřevo neustále pracuje. Obzvlášť, když po náročném dni do postele bez opatrnosti přímo padnete. Konstrukce se rozhýbe, spoje povolí a postel začne vrzat. Nemilosrdně pak při jakémkoliv vašem pohybu slyšíte „kvík“ nebo „ííích“. Můžete to řešit dotažením šroubů, nebo plastovou či gumovou vložkou. Ta se stejně po čase vychodí a nastává stejný problém znovu.

U čalounění tento problém nenastane. At se snažíte sebevíc a podaří se vám postel nakonec rozviklat, při každém pohybu se její části budou dotýkat čalounění, které zvuk a hluk tlumí. Vyvarujete se dlouhých bezesných nocí, při kterých vás mučí každý pohyb.

Další situaci každý jistě znáte. Je noc, tma, jdete se napít, nebo se podívat, jestli u vás doma není nějaký lump a při tom v rychlosti zavadíte nohou o konstrukci postele. Au, to je bolest, že ano? Dřevo pěkně zaduní, impulzy ve vašich nervech dorazí do mozku a hned upozorní, že vás ohromně bolí holenní kost. To se stane, když máte dřevěnou postel. V případě čalounění takovýto náraz také není nic příjemného, avšak je to přijatelnější, než náraz do dřeva. Měkká tkanina pohltí část energie a dopad nohy na tvrdou část postele zmírní.

Dřevěná postel má však i jednu významnou výhod. V případě roztočů a alergenů. Do tkaniny čalouněné postele se mnohem snáze dostane prach, roztoči a v nejhorších případech i plísně. Pokud čalounění pravidelně důkladně nevysajete, bohužel se scénář stává skutečností. Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit je důkladná údržba minimálně jednou týdně a jednou do roka specializovanou službou. U dřevěné postele stačí jednou za čas použít ochranný olej, který na povrchu vytvoří patinu a udržuje dřevo odolné vůči těmto vlivům.

Suma sumárum. Každý typ postele má své. Já osobně doporučuji čalounění.

Autor: Tým QL Studio