Jak vybírat barvy do interiéru

Během života nás každý den obklopují různé předměty-objekty, které pozitivně, či negativně ovlivňují naše pocity. Může na nás ovlivnit jejich tvar, vůně, haptické vjemy, zvuk. Co si ovšem často neuvědomujeme, je skutečnost, že velký podíl každodenních pocitů vnímáme barvami. Mají na nás psychologický účinek. Ovlivňují náladu, přidávají k pocitu tepla, zimy. Mohou nás také uklidnit, nebo naopak znepokojit. Proto je dobré znát základní pravidla, která bychom měli dodržovat při výběru barev do interiéru.
Lidské oko je schopno vnímat až desítky tisíc různorodých barev. Z toho množství je právě pět barev základních. Černá, bílá, modrá, žlutá, červená. Tyto konkrétní barvy vnímá člověk jako čisté barvy. Jejich kombinací vznikají barvy smíšené (Červená + modrá = fialová aj.). Sestavením základních a smíšených barev vzniká „barevný kruh“.

Při sestavení barevného kruhu vzniknou barevné přechody. Tyto přechody nazýváme doplňkové barvy.  Uvedeme si příklad: Primární barvou interiéru bude barva modrá. Z barevného kruhu můžeme vidět, že na protější straně modré(- základní) je oranžová (- smíšená). Barvy se vzájemně výborně doplňují.Modrá v nás vytváří pocit zimy-vody- studeného prostředí. Naopak oranžová působí jako slunce-teplo-hřejivým dojmem.  Je tedy dobré zvážit, kam a v jaké míře budou tyto konkrétní barvy použity. Navzájem se zvýrazňují, doplňují, ale ve větších plochách přímo vedle sebe mohou působit znepokojujícím – agresivním dojmem.  V tomto případě je nutnost jednu z barev umírnit a aplikovat barvu neutrální – nejlépe bílou, která celkový dojem sytých barev zmírní.

Nyní si charakterizujeme několik barev, jakým na nás působí dojmem a v jaké míře je vhodné použití do interiéru. Upozoruji, že výběr barev a jejich vlastnosti jsou velmi individuální a to právě podle zkušenosti a oblíbenosti každého jedince.

Modrá

 • studená barva, základní
 • nebe, chlad, voda, sympatie, uklidnění, víra, věrnost, dálka, hloubka, klid
 • doplňková barva oranžová

Použití modré barvy v interiéru úzce souvisí s jejím množstvím a barevným tónem. Ve větší míře může působit depresivně. V případě použití na podlahy vyvolává pocit nestability- vodní plochy. Použitím na stěny opticky vytváří hloubku a dálku. Často se využívá v ložnicích díky vytváření pocitu chladu.

Červená

 • Teplá barva, základní
 • Oheň, krev, vášeň
 • Doplňková barva zelená

U červené barvy musíme počítat s jistou formou agrese. Barva je velmi prudká, energická, vytváří napětí. Zrychluje tep, zvyšuje tlak, podporuje aktivní činnost. Použijeme ji proto tam, kde je vyžadována vyšší pozornost, chceme-li vyzdvihnout nějaké konkrétní místo/věc, nebo tam, kde chceme zvýšit pocitovou teplotu.  Rozhodně jí nepoužijeme na podlahy. Osoba jdoucí po podlaze nabývá pocit, že chodí po rozpálené zemi. Velmi dobře se hodí na malé ozdobné a soliterní předměty. V dlouhodobém měřítku může vést k únavě.

Žlutá

 • Nejintenzivnější teplá barva
 • Slunce, světlo, štěstí
 • Doplňková barva fialová

Barva plná energie, světlosti a tepla. Ideální použití je do malých prostor, které chceme oživit, zvětšit nebo jim dodat elán. Mimo to je využití i do prostor, kam dopadá menší množství světla. Vytváří v nás veselost, ve větším množství snižuje pozornost a vytváří únavu. Vhodné použití je, do jisté míry, v dětských pokojích i kuchyni. S fialovou tvoří zajímavý kontrast, který je nenucený a při tom velmi živý.

Hnědá-Béžová

 • Teplá barva
 • Stálost, bezpečí, rovnováha, jistota
 • Lomená barva

Odstíny hnědé jsou v široké míře využívány především na podlahy, stěny a stropy. Svojí stálostí vytváří pocit bezpečí, přírody, jistoty. Ve větší míře je mdlá, zatěžuje prostor a utlumuje kreativitu. Díky své neutralitě se dobře doplňuje téměr se všemi barvami-především bílou, černou, ale i modrou. Především pěkná kombinace je s pastelovými barvami.

Bílá

 • Ryze neutrální barva
 • Dálka, zasněžená pole, čistota, nevinnost, pozitivní myšlenky
 • Neutrální barva

Základní barva, ryze neutrální. Velkou výhodou bílé barvy je především její neutralita, proto se hodí ke všem odstínům celé škály barev. V interiéru působí sterilně, čistotně, avšak velmi neosobně. Mnohem lepší je v kombinaci s některou z výraznějších barev. Velký kontrast nabývá s barvou černou. V takové kombinaci dodá interiéru punc luxusu. Největší předností bílé barvy je optické zvětšení interiéru.

Černá

 • Ryze neutrální barva
 • Noc, tma
 • Neutrální barva

Přednosti černé barvy se nejvíce projevý v kontrastu s jinými barvami. Dá vyniknout detailům, odstínům barev a působí velmi elegantně. Opticky zmenšuje. Silný kontrast vytváří černá s bílou. Takovou kombinaci používáme hlavně tam, kde chceme nechat vyniknout konkrétní objekty a ponechat čistotu prostoru.

Doporučení k sedacím soupravám

Od šedé přes hnědou

Na sedací soupravu je vhodné volit vždy neutrální, eventuálně zemité odstíny. Pestré barvy mohou po čase začít působit nepříjemným, „agresivním“ dojmem. Mnohem lepší cestou, jak dostat do interiéru pestré barvy, jsou polštáře, popřípadě různorodé druhy doplňků.

Vhodně zvolený polštář dodá sedací soupravě na sytosti, a podtrhne její odstín.

Důležité je myslet na barvu podlahy a stěn. V případě tmavé podlahy je dobré zvolit světlejší odstín látky. Díky tomu sedací souprava vynikne, a opticky se oddělí od prostoru podlahy. V opačném případě světlejší podlaha si žádá tmavší odstín sedací soupravy.  To stejné platí i pro zdi. V nejlepším případě sladíte zdi i podlahu se sedací soupravou tak, že barva tkaniny bude mezi barvami stěn a podlahy.