Jak vybrat sedací soupravu?

Je pro vás sedací souprava místo odpočinku a relaxace? Sledování televize, čtení knížky, setkání rodiny si nejraději dopřáváme v naší oblíbené sedačce. Jestliže má sedací souprava vydržet nápor našich oblíbených činností je zapotřebí při samotném výběru důkladně přemýšlet k čemu nám vlastně bude! Proto jsme sestavili několik pravidel pro zdárný výběr:

1) Výběr velikosti čalouněné sedací soupravy, tedy její samotná šířka, délka a hloubka úzce souvisí s dispozicemi vašeho pokoje. Jen pro příklad, když budu mít velikost oblečení XXXL a kopím si tričko M, tak ho s velkou námahou obleču, ale nebude to ono! Věřte, že v opačném případě je to stejné. Tudíž si prostor, kam přijde čalouněná sedací souprava, ideálně načrtněte na papír. Přitom dbejte na možnost průchodu kolem sedací soupravy. Minimálně na šíři vašich ramen. Neopomeňte si do náčrtu zakreslit předem i nábytek, abyste ho potom nemuseli mít v jiném pokoji.
2) Kolik členů má vaše rodina? Kolik přátel očekáváte na návštěvu? Kolik kamarádů si domů přivedou vaše děti? Určit, pro kolik osob sedací souprava má být, je taktéž důležité, abyste si nemuseli od sousedů půjčovat židle. Nemusí to hned znamenat, že musíte pořizovat sedačku pro deset lidí a potom pořídit nový být jelikož nemáte dost velký pokoj. Stačí, aby vaše rodina měla kde sedět, právě ona ji bude nejčastěji využívat a další místa mohou vzniknout pomocí taburetů či židlí z jídelny či kuchyně.
3) Když se rozhodnete pro klasickou sedací soupravu výhodou je možnost rozmístění jednotlivých pohovek a tím obměňovat vzhled místnosti. Rohová sedací souprava bývá méně náročná na prostor a přitom na ní usadíte více lidí. Krásně vám vyplní menší prostor a větší zase rozdělí, což se může hodit v případě spojeného obývacího pokoje s pracovnou či kuchyní. Ale to může splnit i klasická čalouněná sedací souprava. Nemusíte se bát umístit sedačku do prostoru, protože dnešní výrobci dbají i na vzhled zad sedačky.
Vámi zvolenou variantu si zakreslete do náčrtku místnosti.
(Pozn. jedno místo sezení na sedací soupravě si zakreslete jako čtvereček či obdélník. Pro ,,jeden sed“ se počítá šířka á 60 – 80 cm, a hloubka včetně korpusu sedačky á 80 – 120 cm, šířka područky bývá á 8 – 25 cm. Přesné rozměry jsou dány pak konkrétním typem sedačky)

K sezení či k ležení?

V této chvíli máte zvolenou variantu, nyní zbývá ještě dořešit, zda budete využívat sedací soupravu pouze na sezení, nebo i k ležení. Jestliže rádi na sedací soupravě ležíte, můžete si vybrat možnost prodloužení sedáku na lehací část nebo pořídit taburet, který může sloužit jako podnožka, místo k sezení, nebo po dokoupení tácu jako stolek. Jste – li zvyklí ležet podélně s hlavou na područce, zvolte raději typ sedací soupravy s nastavitelným sklonem područky, nebo alespoň se zkosenou či zaoblenou područkou. Hranaté područky bývají méně pohodlné, nicméně použitím polštářů si toho ani nepovšimnete. Pro tento typ ležení doporučujeme podívat se i po sedácích s možností výsuvu umožňující rozšíření ležení.

A co případné rozložení na spaní?

Některé modely sedacích souprav lze pořídit i s možností rozkladu na občasné přespání a na každodenní spaní. Zvažte, zda jej potřebujete, kolikrát do roka by se využil a zda by nebylo lepší pořídit solitérní např. nafukovací matraci. Rozkládací mechanismus totiž musí být někde uložen a vy jste tak nuceni vybrat sedací soupravu, jež nebude tolik vzdušná. K tomu musíte počítat s prostorem před sedací soupravou na rozkládací mechanismus. Variantou k rozkladu může být model s odnímatelnými opěráky a tím vzniklá plocha v kombinaci s taburetem může sloužit také na občasné přespání.

Některé modely sedacích souprav nabízejí nejen rozklad na občasné přespání, ale i úložný prostor pod sedací soupravou. Jen na vás záleží jak jej využijete.

S područkou, nebo bez?

Jakmile máte i toto zdárně vyřešeno, promyslete, zda budete chtít mít zakončení sedací soupravy područkou, nebo ji necháte bez područky. Případně zvolte kombinaci obojího. Područka slouží jak pro podporu ruky, tak i opticky odděluje sedací soupravu od zbývající části místnosti. Ale také může sloužit i jako opora hlavy při podélném ležení. V případě, že zvolíte variantu bez ní, sedací souprava bude lépe přecházet do místnosti. K tomu můžete u různých výrobců koncový sedák protáhnout, rozšířit a tím i prostor na sezení. Jeho výhodou je i možnost sezení z boční strany, respektive ze zadní strany.

Výška a hloubka sezení

Optimální výška sezení je u každého člověka jiná. Pro ty z vás, jež mají problémy se vstáváním, se doporučuje zvolit vyšší sezení. Kvalitní výrobci sedacích souprav vám v tomto případě mohou dát na výběr jak z různých výšek nožiček, tak i z různých typů tuhosti sedáku, což má také vliv na výšku sezení.
Hloubka sedu má vyhovovat délce nohou. Při sezení si uvědomte i sedací plochy v místech, kde ohýbáte nohy. Nesmí tlačit do podkolení. Nejlepší je možnost přizpůsobení hloubky sedu.

Typ opěráku

Moderní sedací soupravy se vyrábí převážně s nižším opěrákem, jenž neposkytuje oporu pro krční páteř, respektive hlavu. Nicméně doplňkově se často dají pořídit opěrky hlavy pro kompletní oporu. Rustikálnější sedací soupravy zase často poskytují oporu pro celá záda i hlavu, ale pro mnohé jsou nevzhledné a nemoderní. Při výběru výšky opěráku také vezměte v úvahu umístění oken, především u okenních parapetů, aby vám opěráky nezavazely.
Za zmínku také stojí, že dnes máte možnost pořídit sedací soupravu s polohovacím systémem v opěrácích, protože ne každému člověku vyhovuje stejný náklon opěráku.

Kterou potahovou látku zvolit?

V dnešní době, máte na výběr z různých textilních potahových látek nebo kůží, kterou ale máte vybrat?
Obecně se dá říci, že kůže vydrží déle než textilie, časem získává výjimečnou patinu a působí dojmem luxusu. U kůží máte na výběr z různých stupňů zpracování kůže (vliv na odvod vlhkosti), z různé tloušťky (čím silnější, tím méně dochází k řasení(vytahování) potahové látky v namáhaných místech). Ale také z široké škály barev u pigmentovaných kůží–dívejte se i na probarvení kůže, ideální je, když je kůže probarvená skrz na skrz, nedojde pak k „vyšoupání“ barvy z kůže. Kůži není vhodné vystavovat přímému slunečnímu záření ani jiným tepelným zdrojům.
I u textilních látek je určitě vhodné vybrat takovou, která dlouho vydrží, jedním z parametrů je výše hodnoty otěru vzdornosti, tzv. martindale. Běžné látky mají mezi 25tis – 35tis otáček. Čím vyšší hodnota tím odolnější látka. Dalším z parametrů je samotná kvalita zpracování látky. K tomu ne každá látka je vhodná na vámi vybraný model, tady bych si nechal poradit od odborníka. Jestliže máte doma děti nebo se vám něco rozlije na sedací soupravu, případně máte domácí mazlíčky, můžete zvolit i látku s proti špinící úpravou, jež jsou snadno omyvatelné vodou.
Pro samotný výběr barvy potahové látky se spoléhejte na svůj cit, měla by být vybrána s ohledem na barvy použité ve vašem obýváku. Raději bych volil látku jednobarevnou s tím, že barevnost bych jí dodal vkusně zvolenými vzorovanými polštáři.

Autor článku: Ing. Jan Štěpánek a tým spolupracovníků QL Studia