Jak vybrat správnou matraci?

Spánek tvoří velkou a důležitou část našeho života. V posteli strávíme celou třetinu života, z každých 24 hodin v ní strávíme přibližně 8 hodin. Spánek na správné matraci je nadmíru důležitý. Vhodná matrace je zásadní pro kvalitu vašeho spánku i zdraví vašich zad. Kvalitní spánek je důležitým základem naší energie a dobré nálady během dne. Pokud se tedy chcete během spánku cítit pohodlně a zároveň si skutečně dobře odpočinout, je důležité se řídit několika zásadami zdravého spaní.

Správná podpěra těla
Kvalitní matrace musí zajistit anatomicky správnou podpěru těla. V poloze na boku tak zůstává osa páteře rovná, při ležení na zádech ve svém přirozeném fyziologicky zakřiveném tvaru.

Prodyšnost matrace
Součástí našeho životního prostředí jsou bakterie a roztoči, kterým se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud se tyto mikroorganismy vyskytují ve zvýšené míře, mohou mít negativní vliv na zdraví člověka. Jedním z nejvíce exponovaných prostředí je lůžko. Zdravý člověk v průběhu spánku vyprodukuje kolem 0,5 litru vlhkosti ve formě vodních par a tato vlhkost se dostává bezprostředně do matrace a lůžkovin. Zde dochází k bezprostřednímu kontaktu lidského těla s prostředím, kde se díky zvýšené teplotě a vlhkosti vyskytují roztoči a další mikroorganismy. Uvádí se, že v lůžku může být až 80 % roztočů z celkového počtu v obytném prostoru. Proto je důležité, aby byla matrace prodyšná, dobře odváděla vlhkost a zaručila tak dostatečnou výměnu vzduchu. Pokud jsou materiály a konstrukce matrace neprodyšné, může se vytvářet nežádoucí vlhké prostředí pro roztoče, bakterie a plísně.

Zóny matrace
Dobrá matrace by měla být zónová – v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, v oblasti bederní páteře naopak zpevněná. Zóny by měly být přizpůsobeny výšce postavy. Z hlediska konstrukce by matrace měla být na povrchu příjemně měkká s pevnějším jádrem.

Správná tvrdost matrace
Tvrdost matrace patří zajisté mezi nejdůležitější aspekty při nákupu nové matrace. Správnou volbu tvrdosti matrace ovlivňuje v nejvyšší míře váha člověka. Platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat z matrací měkčích.
Tvrdost matrace se také odvíjí od způsobu spaní. Pokud spíme po větší část noci na boku, měli bychom zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro nás vhodnější matrace tvrdší. Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. Moderní viscoelastické matrace se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi. Běžně používané jsou středně tuhé matrace udržující páteř v rovině (latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové, taštičkové, přírodní, bio-ručně šité). Případně mohou být matrace vyztuženy kokosovým vláknem či koňskými žíněmi (prodyšné, vhodné pro alergiky). Zvolit je možné i matraci z jedné strany měkčí, z druhé tvrdší nebo matraci s letní a zimní stranou.

Ideální rozměry matrace
Pohodlný spánek vyžaduje dostatečnou délku, šířku a výšku matrace. Matrace by měla být minimálně o 20 až 25 cm delší, než je výška uživatele a pro zajištění pohodlí při otáčení by měla být šířka matrace u jednolůžek minimálně 90 cm. U dvojlůžek minimálně 80 cm na jednu osobu. Pokud máte v ložnici dostatek prostoru, nebojte se zvolit matraci šíře 100 cm. Pro manželskou postel lze doporučit jen samostatné, tedy oddělené matrace pro každou osobu zvlášť. Na jedné společné matraci se pohyby ležícího přenášejí i na druhého partnera, který pak může být ve spánku rušen. Matrace by měla být zapuštěná nejméně 5 cm pod horní hranu bočnice postele. Důležitá je také výška lehací plochy celé postele, která by měla být minimálně 35 cm, optimálně cca 40 a 50 cm. Pro vyšší postavy nebo seniory lze doporučit i vyšší lehací plochu cca 50 – 60 cm.

Materiály matrace

Studená pěna
Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Studená pěna je pěna s velkými póry, díky kterým dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn, je možné docilovat dobré opory těla a páteře. Ideální je kombinace studené pěny s línou pěnou.

Cellpur
Cellpur je unikátní studená pěna, která obsahuje celulózu Tencel v práškové formě. Tencel je
vyroben z přírodního materiálu. Významnou vlastností celulózy je schopnost rychle a ve velkém množství na sebe vázat vlhkost a současně i schopnost tuto vlhkost rychleji uvolňovat odpařováním. Matrace z této pěny tak dokáže během 3 hodin pojmout až dvojnásobné množství vlhkosti oproti matraci z PUR pěny bez přidané celulózy a současně dokáže vlhkost rychleji a snadno uvolnit. Klima matrace je tak suché a příjemné a stává se nepříznivým pro život roztočů, plísní a dalších mikroorganismů.

Viscoelastická pěna
Viscoelastická pěna je unikání typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla. To má zásadní vliv na kvalitu spánku, zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěny díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Tzv. líná pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, uživatel se během noci méně otáčí, což přispívá ke klidnému spánku.

Latex
Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu (kaučuku). Tyto matrace se vyznačují vysokou měkkostí a pružností. Projevuje se u nich velmi silná bodová elasticita, což znamená, že k deformaci dochází pouze v místě zatížení. Vzhledem k této vlastnosti matrace perfektně podpírají tělo v jakékoli pozici. Další zásadní výhodou je vynikající prodyšnost latexových matrací. Během spánku tak dochází k naprosto přirozené cirkulaci vzduchu okolo těla. Matrace mají dobré hygienické a hypoalergenní vlastnosti, jsou tedy ideální pro alergiky, neboť se v nich nedrží roztoči, ani žádné další mikroorganismy. Nevýhodou latexových matrací je vyšší pořizovací cena a vyšší váha.

Taštičkové pružiny
Taštičkové matrace obsahují malé pružiny umístěné do samostatných taštiček. Jádro taštičkové matrace obsahuje až 1000 ks pružinek malého průměru, které jsou zašity do samostatných taštiček. Díky vysoké míře bodové pružnosti jednotlivých pružinek, pracují jako písty a zajišťují optimální rozložení hmotnosti. Dokonale odvětrávají. Na jádro je umístěna vrstva vysokogramážního filcu a další roznášecí vrstvy dle požadavku na matraci. Používají se PUR pěny, studené pěny, visco pěny, případně jejich kombinace. Tím můžeme vyrobit matraci dvojí tvrdosti – každá strana matrace je jinak tuhá. Díky velkému množství pružin můžeme vytvořit tří, pěti i sedmi zónové matrace. Pružinové – taštičkové matrace jsou výborně provzdušněné, proto je možné je položit i na pevnou desku. Některé typy taštičkových matrací je možné i polohovat.

Potah matrace
Praktický je snímatelný potah matrace, který se dá vyprat. Dbát na hygienické spaní je nutné hlavně u alergiků na roztoče z domácího prachu. Zvolit lze i funkční potah matrace pro osoby s nadměrnou potivostí, matracový potah s obsahem molekul stříbra či zdravotnický potah.

Přijďte si do QL studia vybrat ideální matraci právě pro vás, která vám bude maximálně vyhovovat. Pokud potřebujete atypický rozměr, rádi vyjdeme vstříc vašim potřebám.