Jakou useň zvolit na sedací soupravu?

O eleganci zpracované kůže jsem psal již v předešlém článku. Nyní vám představím velkou část ze škály usní, čím se jednotlivé typy liší, jejich mechanické a haptické vlastnosti, výhody i nevýhody, které jsou charakteristické pro každou z nich.

Anilínová useň

Vyniká jemným povrchem, půvabným na omak. Jedná se o useň s přírodním lícem. Během zpracování je použito nejlepších 5 % z celkového objemu surové kůže. Dále přírodní činidla, nejčastěji výtažky z rostlin. Na ploše usně je zachován přirozený vzhled, bez použití pigmentové vrstvy. Díky tomu zůstávají póry otevřené a sedací souprava lépe přijímá teplotu okolí i vašeho těla. Můžeme tedy říci „v létě chladí, v zimě hřeje“. Tato přírodní úprava má však svoji nevýhodu. Nevýhodou takového zpracování kůže je její nízká odolnost vůči zašpinění, nebo mechanickému a chemickému poškození. A to právě z důvodu absence krycí polyuretanové vrstvy. Bez této vrstvy dochází k přímému kontaktu usně s okolím. Slunce, pot, sálající teplo z radiátoru nebo džínovina můžou být pro useň destruktivní. Výsledkem destrukce bývá změna barvy nebo plošné mechanické poškození.

Výhody 
+ Přírodní vzhled
+ Minimální chemické úpravy
+ Výjimečný povrch
+ Prodyšnost
+ Exkluzivní materiál

Nevýhody
– Vysoká pořizovací cena
– Nízká mechanická a chemická odolnost

Semianilínová useň

Vzniká zpracováním 15 % surové kůže. Oproti anilínové usni je opatřena jemným nánosem apretury na povrchu. Tato úprava vytváří ochrannou vrstvu a dodává kůži stejnoměrný vzhled. Ochranná vrstva zvyšuje odolnost usně vůči vnějšímu poškození při každodenním používání. Póry jsou částečně otevřené, avšak s omezenou difundací = prodyšnost. Takto zpracovaná kůže je měkká, vyniká příjemnými haptickými vlastnostmi a přes to má vyšší odolností, než kůže anilínová. Nevýhodou zpracování je právě omezená difundace a nesnášenlivost usně vůči přímým slunečním paprskům.

Výhody 
+ Jemný nános apretury
+ Stejnoměrný vzhled
+ Částečně otevřené póry
+ Měkká
+ Exkluzivní materiál
+ Vysoká odolnost

Nevýhody
– Omezená difundace

Pigmentovaná useň

Poslední usní, o které se něco dozvíme, je useň pigmentovaná. Zpracovává se z 80 procent surové kůže. Její úprava spočívá v použití pigmentové krycí vrstvy na bázi polymeru. Přírodní líc je zcela pokrytý aperturou, která obsahuje krycí barvivo. Díky tomu může být povrch hladký, nebo s vytlačeným dezénem, jednobarevný, popřípadě dvojtónový. Vytvořením vrstvy vznikne celistvý vzhled plochy usně a maximalizuje se odolnost proti veškerému mechanickému a chemickému poškození. Vyznačuje se velkou tuhostí, tvrdostí a tloušťkou. Póry jsou díky úpravě zcela uzavřené.

Výhody 
+ Vysoká odolnost
+ Stejnoměrný vzhled
+ Tvrdá, tuhá
+ Vysoká odolnost

Nevýhody

– Uzavřené póry