Legendární židle TON

Židle č. 14

Slavná tonetka č. 14 je považována za nejúspěšnější sériově vyráběný produkt na světě. Tuto židli navrhl a vyvinul podnikatel, truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet už v roce 1859! Od tohoto roku se stále prodává a ve světě se jí prodalo více než 80 milionů kusů. Základem byla nová technika – ohýbání masivního dřeva, kterou Michael Thonet vyvíjel a zdokonaloval od roku 1850.

Nejslavnější tonetka číslo 14 se zrodila z bukového dřeva v moravských lesích. Ikonické tvary židle č. 14 tvoří šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů. Ohýbání kulatin je do dneška prováděno ručně, jelikož nebyl doposud vyvinut stroj, který by dokázal výrobu zautomatizovat. O celé století předběhla princip plochých balení, který dnes používá například Ikea. Transportovala se v demontovaném stavu, do bedny o rozměrech 1×1 metr se jich vešlo 36. Pro nízkou hmotnost, možnost rozložení pro snadnou přepravu, příznivou cenu a pověstnou pevnost si rychle našla své místo ve vídeňských kavárnách, od čehož získala přídomek „kavárenská židle“.

Na trhu je židle č. 14 již více než 150 let a stále je vyráběna v České Republice stejnými postupy a metodami v sídle firmy Ton v Bystřici pod Hostýnem.
 

Židle č. 16

Buková židle č. 16 se proslavila díky své zádové opěrce z ohybů ve tvaru srdce. Interiéru tak propůjčuje jemnější a důvěrnější atmosféru. Sedadlo lze ozdobit různými druhy reliéfů. Vyrábí se dodnes a stále má své místo na trhu.

Židle č. 18

Židle č. 18 je druhou nejznámější a nejrozšířenější židlí z ohýbaného dřeva. Je jedním z prvních modelů, který se v bystřické továrně začal vyrábět a je dodnes součástí produktového portfolia. První kousek vykoukl na světlo světa v roce 1876. Zádovou opěrkou prochází ručně vytvořený ohyb, který kopíruje vnější linii opěráku. Řešení židle číslo 18 se stalo výchozím principem desítek variací, z nichž některé vznikaly ještě kolem roku 1923.

Křeslo 30

Legendárního křeslo č. 9, dnes známé pod číslem 30 se začalo vyrábět v roce 1903. V roce 1925 jej Le Corbusier vybral pro pavilon časopisu Espirit Nouveau na Světovou výstavu v Paříži. Křeslo se dodnes vyrábí. Židlové křeslo 30 má volnou zádovou opěrku a je typické nadčasovými tvary i univerzálností využití. Sedák může být vyroben z překližky, očalouněn nebo vyplněn rákosovým kobercem.
 

Křeslo 811

Křeslo z roku 1930 vycházející z návrhu Josefa Hoffmanna spojuje jeho zájem o secesi a jednoduché tvary s výrobními postupy, které se v Bystřici pod Hostýnem používají více než 150 let.