Ton představuje novou kolekci Leaf „Zrozen z myšlenky o dřevě“

V italském Miláně začal největší svátek designu na světě. Již po 55 se zde koná prestižní veletrh nábytku Salone del Mobile, kde se prezentuje 2 310 vystavovatelů ze 160 zemí světa.

Česká společnost Ton na veletrhu poprvé představuje novou kolekci s názvem Leaf, kterou pro ni navrhlo italské studio E-ggs založené designéry Gaiou Giotti a Gionem Scarsellim. Na vývoji kolekce se pracovalo od roku 2013. Kromě konstrukčního zpracování se dlouze testovala také ergonomie. Leaf je návratem k přírodě. Výběrem materiálů, způsobem jejich zpracování i designovými prvky. Pro ty byly inspirací stromy a listy, jejichž tvary se odráží například v zádové opěrce. Zaujme však i dalšími detaily, funkčností a ergonomickými vlastnostmi.

Celý set zahrnuje židli, barovou židli a stůl ve dvou tvarových provedeních – s obdélníkovým a kruhovým plátem. Židle jsou k dispozici také v čalouněné variantě. Barová židle má shodný sedák jako židle, jen je v opačné poloze. Zadní nohy jsou tvořeny náročným ručním ohybem. Stůl s židlemi spojuje oblý detail na horním zakončení nohou.

Designérka Gaia Giotti ze studia Eggs říká o kolekci „kolekce odráží naši představu o stromech – pevný základ završený jemnými lístky. Tyto myšlenky jsme prvně adaptovali do podoby židle, tvořené nosnou konstrukcí z masivního dřeva a sedadlem s opěradlem z opticky lehké, tvarované překližky. Kromě vlastností stromů jsme se inspirovali i v jejich tvarech. Konkrétně listy, jejichž motiv můžete najít v průřezu zádové opěrky. Milujeme výrobky s multifunkčním využitím. A právě tomu také napomáhá dřevo. Pocit tepla a útulnosti, které v nás evokuje, si rádi vychutnáme nejen doma, ale také ve veřejných prostorách, třeba restauracích či kavárnách.“

Ton se v Miláně prezentuje na dvou místech. Hlavní expozice je umístněna na výstavišti Rho na stánku B03 C04 v hale 12. Design výstavní expozice navrhli designéři Jan Plecháč a Henry Wielgus. Druhým místem, kde bude možné novou kolekci vidět, je expozice ve středu města v ulici Via Tortona, kde se koná Tortona Design Week.