Údržba a čištění hovězích usní

Máte sedací soupravu z usně nebo uvažujete o její koupi, ale nevíte, jak o ni správně pečovat, aby se její krása a přirozený vzhled uchoval co nejdéle? Důležité je se o ni pravidelně starat a dodržovat několik doporučených zásad užívání, které vám níže prozradíme.

Začneme umístěním sedací soupravy. Sedací souprava by měla být umístěna tak, aby nebyla vystavena přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla. Useň může působením těchto vlivů vysychat nebo vyblednout a může dojít k následnému lámání či praskání. Neumisťujte ji také blízko topení či krbu. Vyšší teplota kůži neprospívá a podstatně snižuje její životnost. Pro sedací soupravy z usně je optimální vlhkost vzduchu  50 – 75 % a optimální teplota vzduchu  10 – 25° C.

K sezení používejte pouze místa k tomu určená. Střídavě užívejte všechna sedací místa, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků. Chraňte kožený výrobek před kontaktem s vlhkým oblečením, nepokládejte na useň noviny a časopisy, které by mohly sedací soupravu zabarvit. Snažte se sedačku chránit před potem. Je totiž agresivní a zejména v létě jí může značně uškodit.

Důležité je pravidelné čištění a impregnace sedací soupravy. Ze sedací soupravy jednou týdně vysajte prach a otřete ji vlhkou utěrkou. Kromě běžné údržby se musí sedací souprava 2 – 4x za rok naimpregnovat. Impregnací prodloužíte životnost vaší sedací soupravy a ochráníte ji před blednutím barev. Doporučujeme potah naimpregnovat ihned po nákupu sedací soupravy, a pak alespoň co půl roku. Useň díky pravidelné impregnaci nevyschne a nepopraská. Zároveň bude lépe chráněna před slunečním zářením a mechanickým poškozením. Je nutné používat pouze přípravky určené na ošetřování přírodní nábytkové usně. Useň nikdy neošetřujte běžnými čističi a nikdy se nepokoušejte odstraňovat skvrny rozpouštědly jako benzínem apod. Došlo by k nenávratnému poškození usně a změny barvy. Všechny produkty používejte velkoplošně ode švu ke švu, skvrny, které zasahují hlouběji do usně se nepokoušejte odstranit silným třením. Povrch by se tím mohl poškodit. Po čištění nikdy nesušte sedačku fénem nebo na přímém slunci.

Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte ihned za pomoci navlhčené utěrky nebo houby. Houbu namočte v destilované vodě a krouživými pohyby jemně, bez většího tlaku, skvrnu otírejte. Poté pečlivě vysušte bavlněnou utěrkou. Přebytečnou tekutinu vysajte papírovým kapesníkem. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, může být skvrna nevratná.

Velmi častým jevem u kůží je její zabarvení textilním nebo novinovým barvivem. K tomuto poškození dochází u všech barev kůže, nejvíce viditelné je u světlého koženého nábytku. Ve většině případů je to způsobeno různými částmi oděvů (jeansové kalhoty, bundy, opasky apod.). Na tato zabarvení je nutné použít speciální přípravek, který u nás můžete zakoupit.

Na prodejně QL Studia můžete zakoupit speciální čističe na sedací soupravy z usní. Rádi vám s výběrem poradíme.